Przyjaciele zza Wielkiej Wody

Po 13 latach w dniach 16 - 22 czerwca 2017 roku na terenie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Orle Gniazdo” w Marwicy odbyło się spotkanie z gośćmi ze stanu Kentucky. Dokładnie 13 lat temu lider zespołu Misji Destiny, Mel Doughty, po raz pierwszy przywiózł gości z Ameryki do Marwicy organizując pierwszy amerykańsko – polski obóz przy wsparciu Kościoła Chrześcijan Baptystów z Elbląga. Zeszłoroczne krótkie spotkanie dyrektora Leszka Czyżewskiego z Melem Doughty przywołało wspomnienia i doprowadziło do powtórzenia przedsięwzięcia sprzed lat.


 

Projekt American Marwica Camp 2017 adresowany był do dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz ich przyjaciół. Misją tegoż przedsięwzięcia była nauka języka angielskiego poprzez gry i zabawę, taniec, dramę, muzykę no i oczywiście konwersacje z wartościami - czasem z pomocą tłumaczy. Tłumaczeniem służyli uczniowie, wolontariusze z Zespołu Szkół i Gimnazjum nr 1 w Pasłęku oraz szkół elbląskich którzy dzielnie przekładali trudny język amerykański na polski.

Doświadczenie to miało nie tylko wymiar edukacyjny ale również społeczny i duchowy. Był to czas bogaty i intensywny we wszelkie doznania.  Trudno było się rozstać, były łzy radości i smutku. Marwica w sposób szczególny zapadła w serca gości i zapowiadają powrót.

Należy nadmienić, że Misja Destiny stale wspiera naszych podopiecznych. Każdego roku dzieci wyjeżdżają na obozy letnie finansowane przez misję. Kilkoro młodych ludzi odwiedziło Stany Zjednoczone Ameryki na zaproszenie naszych przyjaciół. Członkowie misji wspierają również indywidualnie wielu pełnoletnich wychowanków. Rozpoczęliśmy również prace nad projektem długofalowego wsparcia młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą.